2022. október 5., szerda

petatya hirblog 10/06/2022

  • Tags: hitélet, Eucharisztia

    • Elmélkedés Szent Ferenc Eucharisztia-tiszteletéről
    • amikor Ferenc az Eucharisztiáról beszél, akkor elsősorban a saját korában élő katolikusokhoz beszél.
    • Ferenc föl akarta éleszteni az Eucharisztia-tiszteletet
    • amikor Szent Ferenc imádságait, leveleit olvasva rádöbbentem,
    • megtérésének idejéből származó korai forrásokból azt olvassuk ki, hogy ő maga nagyon szenvedett attól, hogy miközben keresi Istent, nem látja. Ezért nagy felismerés és örömteli tapasztalat volt számára, hogy az Eucharisztiában láthatja a láthatatlan Istent.
    • Ferenc számtalan módon prédikálja, és hirdeti, hogy minden szentmisében ugyanaz történik, ami Betlehemben történt: alázatosan közénk jön az Isten.
    • , aki az oltáron, a pap kezében minden nap úgy megalázza magát, mint ahogy annak idején: emberré lett és megtestesült Betlehemben.
    • Szent Ferenc életrajzának egy fontos mozzanata – amit sokan ismerünk – a grecciói jelenet, amikor Ferenc úgy ünnepelte a karácsonyi megtestesülést, hogy teátrálisan megjelenítette az első betlehemi éjszakát. Ez valójában egy éjféli szentmise volt, ahol így együtt látta az Eucharisztiát és az első Betlehemet, amikor az Isten Fia emberré lett.
    • Szent Ferenc szabályos kampányt folytatott annak érdekében, hogy az Eucharisztiához
    • vegyük körül tisztelettel.
    • liturgikus eszközök tisztelete is oly módon, hogy azok lehetőleg drágák legyenek. Ez utóbbi érdekes lehet számunkra. Az a Szent Ferenc, aki az Evangéliumra hivatkozva a szegénységet valósította meg élete minden területén, az Oltáriszentséggel kapcsolatban kiemeli, hogy mindennek amivel az Eucharisztia érintkezik, drágának és nemesnek kell lennie.
    • Fontos felismerés volt számára az is, hogy ha a Jóisten kegyelme a szentségeken keresztül ér el minket, akkor a szentségeket is nagyon meg kell becsülnünk. Ha pedig a szentségeket megbecsüljük, és felismerjük, hogy a Jóisten azokon keresztül alázatosan közelít hozzánk, akkor a szentségek kiszolgáltatóit is tisztelettel kell öveznünk. Ferenc erre kéri is a híveket. Úgy fogalmaz, hogy: „kötelességünk tisztelni és becsülni a klerikusokat, még ha bűnösök is, nem annyira önmagukért, mint inkább hivatalukért és Krisztus legszentebb testének és vérének szolgálatáért
    • Amikor Ferenc a maga korában fölszólal az Eucharisztia-tisztelet érdekében, gyakorlatilag a negyedik lateráni zsinat (1215) reformjaival megegyező törekvésekről beszél, sokszor még kifejezéseik is megegyeznek.
    • A mindennapi kenyér kéréséhez egyedül azt teszi hozzá, hogy: „Mindennapi kenyerünket, a te szeretett Fiadat, a mi Urunk Jézus Krisztust, add meg nekünk ma
    • A mindennapi kenyér, Ferenc számára tehát elsősorban az Eucharisztia volt.
    • már lelki útja elején rátalál egy imádságra, amit mi magunk is minden nap imádkozunk. Ez eredetileg egy Szent Kereszt-antifóna: „Imádunk téged, legszentebb Urunk, Jézus Krisztus, itt és a világon lévő minden templomodban, és áldunk téged, mert szent kereszted által megváltottad a világot.”
    • Ferenc gyakran töltött el hosszú időt, csendben, egyedül vagy testvérekkel üres templomokban. Oly módon üres templomban, hogy csak az Eucharisztia volt jelen, vagyis az eucharisztikus színek alatt az Úr Jézus.

Posted from Diigo. The rest of diigo_petatya-hirblog.blogspot.com/ group favorite links are here.